• صنایع دستی

  گلدوزی دستی:

      گلدوزی کردن هنری بسیار زیبا و ظریف است که از گذشته‌های بسیار دور در تمامی جهان مورد توجه بسیاری از افراد، به ویژه طبقه اشراف و ثروتمندان بوده است. گلدوزی هنری است از خانواده هنرهای سوزن دوزی و به شماره دوزی نیز تا حدودی شباهت دارد اما تنوع دوخت و تکنیک های دوخت در گلدوزی بسیار متنوعتر از شماره دوزی است. زمان ورود گلدوزی به ایران، و تاریخچه دقیق این هنر زیبا و کهن در ایرانِ قدیم، مشخص نیست. قدیمی‌ترین نمونه‌های گلدوزی ‌شده ایرانی که در حال حاضر در دست است متعلق به دوره سلطنت سلجوقیان می باشد و در مورد وجود یا عدم وجود این هنر در دوره ‏های پیشین تاریخ کشورمان اطلاعی در دسترس نیست.
      گلدوزی در دورههای بسیاری از تاریخش هنری بسیار محبوب و پرکاربرد بوده است. امروزه نیز این هنر زیبا و دوست داشتنی مجدداً مورد توجه بسیاری از علاقمندان هنر، به ویژه هنرهای سوزن دوزی، قرار گرفته است. در حال حاضر این هنر زیبا، از سوی طراحان مشهور و برندهای سرشناس مد در دنیای مد، برای خلق آثاری زیبا و متفاوت، به کار گرفته می شود. امروزه می‌بینیم که از این هنر زیبا بر روی لباس، کیف، کفش و بسیاری از لوازم و وسایل پارچه ای، چرمی و بافتنی استفاده می شود.
  فرت بافی faratbafi : (تُو بافی و یا تون بافی)

       رشته حوله بافی که در اصطلاح محلی به آن (تُو بافی و یا تون بافی) اطلاق می گردد از قدیمی‌ترین صنایع دستی جنوب خراسان می باشد. بر اساس مستندات تاریخی، از معروفیت دستبافته‌ها و پارچه‌های پنبه‌ای و ابریشمی تولید شده در ایالت قهستان قدیم در قرون اولیه اسلامی فراوان یاد شده است. از انواع حوله دست و صورت و حمام، سفره نان، صافی، دستمال، چادرشب، شال سر، لُنگی و ... می توان اشاره کرد. این رسم کهن از گذشته تا امروز سینه به سینه از مادر به دختر رسیده و طرح‌ها و نقش و نگارهای آن بر اساس سلایق مختلف تغییر یافته است. در شهرستان تایباد، که غنای صنایع دستی آن زبانزد خاص و عام است، یکی از اصلی‌ترین صنایع دستی حوله بافی است. بافت هاي آن علاوه بر نقش و طرح‌هاي گوناگون از كيفيت کم نظيري برخوردار است و هنري كه كمتر به فراموشي سپرده شده است و از رونق خوبي برخوردار است و يكي از سوغات و ره آورد سفر به اين شهرستان بحساب مي آيد. روستای پشته یکی از مراکز اصلی صنایع دستی در شهرستان می باشد. از دیگر صنایع دستی و هنرهای این شهرستان می توان به جاجیم بافی، بافت انواع گلیم، تولید محصولات فرت، چرم دوزی سنتی و ساخت سازه های سنتی اشاره کرد.
   

   

شهرستان ها
ورود
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق