• آثار تاریخی

  جستجو بر اساس در گروه
   
  مسجدجامع استای
  توضیحات مختصر :

    این بنای تاریخی در 45كیلومتري شهر باخرز و در مرکز روستای استای واقع شده است. ویژگی های معماری مسجد مؤید انتساب آن به اواخر دوره صفویه و اوایل قاجار می باشد.

  مسجد جامع چهارطاق
  توضیحات مختصر :

    مسجدجامع چهارطاق در فاصله 20کیلومتری شهر باخرز به سمت تربت حیدریه واقع شده است. در ظلع جنوبی روستا بنایی تاریخی موسوم به مسجد قدیمی به چشم می خورد. این بنا با پوش‌های گنبدی شکل و طاق تویزه‌هایی با پایه‌های قطور اجرا گردیده است.

  قلعه تاریخی اسکندرآباد
  توضیحات مختصر :
    این قلعه در کنار رودخانه فصلی ربس قرار دارد و دارای سه برج تدافعی است. این قلعه در قرن هشتم هجری قمری به وجود آمده است. پیرامون دیواره بیرونی به استثناء ظلع شمالی آن دارای سه برج تدافعی و ناگهانی بوده اما فضای داخلی آن به دلیل تخریب های بسیار فاقد اجزا و عناصر معماری است.
  آسیاب آبی جیزآباد
  توضیحات مختصر :

    آسیاب آبی جیزآباد دستگاهی بوده است که برای آسیاب و خرد کردن گندم و سایر غلات و با استفاده از تکنیک سرعت آب و یا فشار آب کار می کرده است. این آسیاب مربوط به دوره قاجار است و این اثر در تاریخ 22 مرداد 1384 به شماره ثبت 13141 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  شهر تاریخی مالین
  توضیحات مختصر :
    تپه‌های مشرف بر شهر باخرز حکایت‌گر وجود شهری بزرگ و آباد و پررونق در صدر اسلام است. در داخل حصاری دایره شکل قرار داشته و محل کهندژ آن امروزه به صورت تپه ای مرتفع دیده می شود. بنا بر منابع و متون کهن شهر مالین در سده چهارم هجری شهری آباد بود و غله و پارچه فراوان از آن صادر می شد.

  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 1 صفحه بعدی
شهرستان ها
ورود
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق